Decydując się na naukę tańca latynoskiego albo takiego, który w dużej mierze czerpie z tych klimatów, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Jaki styl tańca wybrać? Kizomba, bachata, zouk to jedne z popularniejszych tańców, które łączy wiele a w tym najważniejsza cecha – zmysłowość. Na co więc się zdecydować?

 

Czy kizomba, bachata i zouk się od siebie różnią?

Kizomba pochodzi z Afryki, natomiast bachata i zouk z Karaibów. Osoba, która nie zna się w dużym stopniu na tego typu tańcu, być może nie zauważy większych różnić między tymi stylami. Sprawy nie ułatwia dodatkowo fakt, że szczególnie kizomba i zouk są do siebie bardzo podobne. Często na typowo kizombowych warsztatach tańczy się też zouk. Style te wzajemnie się przenikają.

Istnieje jednak kilka elementów, które albo są identyczne dla każdego z opisanych stylów, albo całkowicie się różnią. Mowa tutaj o kontakcie, postawie i krokach. Warto również zaznaczyć, że każdy taniec posiada swoje charakterystyczne ruchy. W zouk’u będzie to zarzucanie głową i rozpuszczonymi włosami partnerki. W bachacie i kizmbie natomiast główną rolę odgrywają biodra i zmysłowe poruszanie nimi. Co jednak nie oznacza, że brakuje tego w zouk’u.

 

Bliski kontakt

Trzy omawiane style tańca charakteryzuje bliski kontakt partnerów. Zależnie od odmiany tańca kontakt ten może być mniej lub bardziej bliski. Zarówno w kizombie, zouk’u, jak i bachacie, odległość między partnerami jest niewielka. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że każdy z trzech wymienionych tańców ma również swoje osobne odmiany takie jak Zouk Love, Bachata Sensual, w przypadku kizomby – Passada. Przejawiają się one jeszcze większą zmysłowością i bliskością w tańcu.

Jeśli natomiast chodzi o role, jakie przyjmują partnerzy, to w każdym z trzech omawianych stylów tańca prowadzi partner. Partnerka natomiast podąża za mężczyzną, nierzadko tańcząc z zamkniętymi oczami. Co ciekawe, mimo wyraźnie zarysowanej roli partnera, kobieta również ma szansę na to, aby się popisać.

 

Postawa

Mimo że w każdym z tych stylów tańca mamy do czynienia z naprawdę bliskim kontaktem partnerów, to ich postawa może nieco się różnić. W przypadku kizomby, która nazywana jest afrykańskim tangiem, partner utrzymuje sztywno cały tors i ramiona, co przypomina prowadzenie w klasycznym tangu argentyńskim. Ważne tutaj są ruchy bioder partnerki i partnera oraz ciągłe kontrolowanie za pomocą stykających się ud tego, co partner zamierza zrobić. W bachacie natomiast mamy całkiem odmienną sytuację. Ramiona partnera są jak najbardziej ruchome. Nie musi on trzymać odpowiedniej postawy tak jak przy kizombie, mimo że nadal prowadzi.

Jeśli chodzi natomiast o postawę partnera w zouk’u to tutaj również ze względu na to, że jest on tańcem niezwykle podobnym do kizomby, ważne są nieruchome i sztywno prowadzące ramiona. Jednak pamiętajmy, że każdy z trzech omawianych stylów jest rozumiany przez tancerzy niezwykle luźno. Często łączy się kilka stylów naraz. Na YouTube nie brakuje wariacji na temat każdego z tych zmysłowych tańców.

 

Rytm i kroki

Jeśli chodzi o prędkość tańca, to ona również zależy od konkretnego podejścia do danego stylu. Bachata może być bardzo energiczna, ale możemy ją również wykonywać w wolniejszym tempie. Kroki w jej wypadku rozliczane są na 4. Kizomba jest raczej dosyć wolna. Przyjmuje się również, że kroki podstawowe w jej przypadku nie są szczególnie sprecyzowane. Jeden krok wykonany w bok powinien polegać na przydeptaniu podłogi całą stopą. Robimy więc krok w jedną stronę i dostawiamy pewnie stopę. Możemy również zdecydować się na krok spacerujący. Ten pozwala na dużą swobodę co do kierunku prowadzenia partnerki.

Jeśli chodzi natomiast o zouk to jest on zazwyczaj szybszy od kizomby. Nie mniej jego kroki są o wiele bardziej sprecyzowane. Rozlicza się je na 3 i pierwszy z nich jest wolny a dwa kolejne szybkie, czyli tzw. slow-quick-qucik.

Kategorie: sport