Uprawiając różnego rodzaju dyscypliny sportowe musimy liczyć się z tym, że mogą się nam przydarzyć rozmaite kontuzje. Co istotne, mogą one być efektem zbyt intensywnych treningów lub też stosowania niewłaściwych technik. Łatwo można się przeforsować i przecenić możliwości własnego organizmu, co w efekcie może mieć bardzo bolesne i nieprzyjemne zakończenie. Warto jednak wziąć pod uwagę także i to, że kontuzje jednak często zdarzają się także i tym doświadczonym sportowcom, którzy mają za sobą wiele lat treningów pod okiem doświadczonych specjalistów. Kiedy już dojdzie do urazu, powinniśmy pomyśleć o tym, aby zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby jak najszybciej wrócić do formy sprzed kontuzji. I tutaj, sprawdzoną odpowiedzią na pytanie o to, jak leczyć kontuzje jest gabinet fizjoterapii i różnego rodzaju zabiegi, z których można tutaj skorzystać. Warto o tym poczytać, a także zorientować się w tym, jakie ośrodki rehabilitacji i fizjoterapii znajdują się w naszej najbliższej okolicy. Takie leczenie wymaga bowiem regularnego uczestniczenia w różnych zabiegach przez pewien konkretny okres czasu.
Kiedy warto przejść rehabilitację?
Zdecydowanie najczęściej na taką rehabilitację kieruje nas lekarz prowadzący, który może też wskazać, jakie zabiegi jego zdaniem okażą się najbardziej trafne. Możemy jednak także sami zgłosić się do danego ośrodka i zorientować się w tym, jak wygląda fizjoterapia w ICLB. Porad i wskazówek może nam udzielić doświadczony fizjoterapeuta. Zajęcia rehabilitacyjne zaleca się w momencie, kiedy jesteśmy po takich urazach jak skręcenie, przeciążenie, zerwanie czy naderwanie lub naciągnięcie mięśni. Zakres ćwiczeń lub też konkretnych zabiegów musi być odpowiednio dopasowany do stanu, w jakim znajduje się pacjent. Rehabilitacja może pomóc nam znacznie szybciej powrócić do zdrowia i poprawić jakość ruchu. Być może efekty jej przeprowadzania odczujemy już po kilku pierwszych sesjach.
Konsultacja oraz niezbędne badania
Taka konsultacja jest ważna, gdyż pozwala oszacować, jakiego rodzaju zabiegi będą najbardziej pożądane w danej sytuacji. Na podstawie dokładnego rozeznania w sytuacji pacjenta, można zaplanować kolejne kroki, które pozwolą być może dojść nawet do pełnej sprawności. Za pewne taki scenariusz byłby dla nas najbardziej pożądany- na pewno powinniśmy więc spróbować. Dlatego też do ośrodka rehabilitacji warto zabrać wszystkie badania, jeśli tylko takie zostały nam wykonane. W wielu przypadkach w momencie, kiedy takich badań nie będziemy mieć, a kontuzja była poważna- zostanie zlecone badanie USG pod kątem ortopedycznym. Im szybsza diagnoza- tym szybciej można podjąć leczenie, ale też tym szybciej można zacząć przeciwdziałać dolegliwościom bólowym, które bardzo często towarzyszą rozmaitym kontuzjom. Precyzyjna diagnoza jest więc podstawą do jakichkolwiek dalszych działań, jaki będzie można później przeprowadzić. Warto już teraz sprawdzić, jakie zabiegi rehabilitacyjne przeprowadza się po przebytych kontuzjach.