Wykonywanie ocieplenia z wykorzystaniem keramzytu- czy to dobry pomysł? Być może keramzyt w takiej roli jest mniej popularny od styropianu czy wełny mineralnej, ale w praktyce sprawdza się tak samo dobrze. Wszystko dzięki temu, że jest kruszywem bardzo lekkim i o wyjątkowo porowatej strukturze. Tym samym ma on zdolność do akumulowania ciepła. Okazuje się, że kruszywo to posiada jeszcze wiele innych bardzo pożądanych cech, które sprawiają, że znajduje on zastosowanie przy realizacji projektów budowlanych. Na co z pewnością warto zwrócić uwagę? Dlaczego warto go wykorzystywać?

Bardzo trwały i niepalny materiał

Kruszywo od Leca® KERAMZYT powstaje w procesie wypalania skały ilastej. Obróbka termiczna wykonywana jest w specjalnie do tego celu przygotowanych piecach obrotowych. Temperatura wypalania wynosi około 1150 stopni. Efektem obróbki cieplnej jest stworzenie kruszywa w formie sypkich, niewielkich kuleczek o charakterystycznym, ziemistym kolorze. Są one lekkie i mogą być sortowane w kulki różnej frakcji i do różnego przeznaczenia.

 

Cechą charakterystyczną kruszywa od Leca® KERAMZYT jest to, że jest ono niepalne i bardzo odporne na uszkodzenia. Wyróżnia je wyjątkowa trwałość- bardzo często nawet po latach nadaje się ono do ponownego zastosowania. Dzięki swojej porowatej strukturze keramzyt akumuluje ciepło, żeby jednak móc uzyskać zadowalające współczynniki przenikania ciepła w budynku- konieczne jest ułożenie odpowiednio grubej warstwy izolacji w specjalnie do tego celu wykonanej obudowie.

Materiał, który doskonale radzi sobie z wodą i wilgocią

Keramzyt jest bardzo odporny na działanie wody. Wykazuje zdolność kapilarnego podciągania wilgoci, ale jednocześnie- nie niszczeje pod wpływem wody, nawet jeśli stale ma z nią kontakt. Jest materiałem niereaktywnym biologicznie. Nie stwarza więc okazji do wytworzenia się pleśni czy innych grzybów. Można więc powiedzieć, że perfekcyjnie radzi sobie z wilgocią- z tego też względu jest dobrym izolatorem tam, gdzie chcemy wykonać jakieś ocieplenie poniżej poziomu gruntu. Może wówczas dobrze zastąpić styropian.

 

Kruszywo to jest także polecane do izolacji posadzek osadzanych bezpośrednio na gruncie. Do takiego zastosowania wykorzystuje się keramzyt w wersji dodatkowo impregnowanej, czyli otoczkowany powłoką ceramiczną tak, aby nie podciągał wilgoci bezpośrednio z ziemi, na której został osadzony. Keramzyt wymaga ubicia i zagęszczenia, a na odpowiednio grubej warstwie izolacji z keramzytu luźno sypanego lub workowanego, rozciąga się specjalne folie, które stanowią dodatkową izolację. Z wykorzystaniem tego kruszywa bardzo często wykonuje się także lekkie betony- mieszając go z cementem można znacznie zmniejszyć ciężar gotowej już posadzki, co w wielu przypadkach jest bardzo pożądane.

https://leca.pl/

 

 

Kategorie: budownictwo