Jeśli mamy innowacyjny pomysł, który chcielibyśmy wcielić w życie, możemy zastanowić się nie tylko nad tym, w jakim kraju chcemy taką działalność prowadzić, ale też na przykład możemy rozważyć zaproszenie do takiego projektu wspólników. Tak naprawdę, nasze możliwości są nieograniczone, ale z pewnością znacznie łatwiej będzie zarejestrować nam firmę w granicach Unii Europejskiej. Ustawodawstwo dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej, które jest zbliżone do przepisów, które znamy z Polski, możemy spotkać na przykład w Hiszpanii. Czym wobec tego jest start-up, jakie są największe zalety start-upów?
Czy każda nowa firma jest start-upem?
Nie każda działalność, która zostaje zarejestrowana, może być sklasyfikowana jako start-up.
- W taki sposób nazywamy organizację, której forma nie jest do końca określona, czyli na przykład nie ma ona konkretnego modelu biznesowego. To wynika także z faktu, że najczęściej start-up jest czymś innowacyjnym i jest dopiero pewną próbą wprowadzenia czegoś zupełnie nowego, co do czego opłacalności jeszcze nie ma tak naprawdę pewności.
- Kolejnym aspektem start-upów jest to, że wyróżnia je pewna tymczasowość. Firma posiadająca bardzo innowacyjny produkt nie ma tak naprawdę jeszcze sprecyzowanego odbiorcy tego produktu. Konieczne jest więc poszukiwanie rynku zbytu i pozyskiwanie odbiorców od zera tak, aby móc odnieść sukces.
- Cechą charakterystyczną start-upów jest to, że zazwyczaj te przedsięwzięcia nie są wysoko budżetowe i też na ich cel nie są przeznaczone duże środki finansowe. Co ważne start-up może zostać utworzony w każdej branży, a także może mieć międzynarodowy zasięg.
- Jedną z największych zalet start-upu jest to, że nie wiąże się z wysokimi kosztami, więc tak naprawdę każdy, kto ma pewien pomysł na swoją działalność może taki start-up założyć.
Czy założenie start-upu jest ryzykowne?
Z jednej strony jest to taka forma działalności, która jest jeszcze niesprecyzowana i jest pewną próbą, która nie wiąże się z dużymi inwestycjami finansowymi. Jednakże, ale ze względu na innowacyjność produktu i to, że nie mamy do końca sprecyzowanej grupy docelowej, w którą byśmy celowali, to ryzyko jest duże. Głównie przez nieokreślony charakter tego przedsięwzięcia rozkręcenie takiej firmy może być trudne. Nie wiemy, czy produkt się przyjmie, nie wiemy, czy na nim zarobimy i kto tak naprawdę może być nim zainteresowany. Dużą rolę odgrywa tutaj też sama promocja tego przedsięwzięcia. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę największe zalety start-upów, możemy dojść do wniosku, że to ryzyko jest wysokie, ale może być bardzo opłacalne, gdyż pozwala zostać monopolistą.
A co ze sprawami księgowymi?
Są one tak naprawdę tak samo istotne, jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej. Na stronie internetowej https://biuroksiegowewhiszpanii.pl znajdziemy informacje o tym, jaką osobowość prawną może przyjąć taki start-up. Może to być zarówno forma samozatrudnienia jak i opcja rejestracji spółki. Do wyboru mamy kilka możliwości, gdyż możemy zarejestrować taką firmę za granicą, na przykład w Hiszpanii, ale wtedy trzeba wziąć pod uwagę specyfikę tego kraju. W Hiszpanii najpopularniejszym rodzajem spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.